Antuka: Historie, výhody a doporučená péče o povrch tenisového kurtu

Napadlo vás někdy, kde se vůbec vzal typický červený povrch, který vídáme nejčastěji u tenisových hřišť? Pak vězte, že jeho barvu má na svědomí právě antuka, která je jejich neodmyslitelnou součástí již od 19. století. Pojďte s námi objevit historii antukových tenisových kurtů a seznámit se s jejich výhodami a specifiky. Prozradíme vám také užitečné tipy a rady pro správnou údržbu antukových kurtů, aby byly za každých okolností v perfektní kondici.

Na začátku byly míčové hry

Prapůvod nápadu na specifický kurt se zrodil již v 18. století. V tomto období se z různých míčových her hraných po celé Evropě, zejména ve Francii a Británii, začal formovat moderní tenis. Kolem roku 1870 se tenis hrál ještě na klasické trávě, ale ta vyžadovala náročnou údržbu. Jak tenis nabýval na popularitě, bylo třeba prodloužit trvanlivost travnatých kurtů. Na konci 19. století se sami tenisoví hráči, konkrétně bratři Renshawové, rozhodli opotřebovanou trávu zasypat červenou cihlovou drtí. Zde spatřil světlo světa antukový povrch podobný tomu, jaký známe dnes.

Vzrůstající popularita antuky

Antukové kurty se staly oblíbenými zejména v jižních částech Evropy, a již od roku 1900 se antuka začala oficiálně vyrábět a distribuovat, aby se nakonec stala standardizovaným povrchem pro tenisovou hru. O 25 let později se na antukových kurtech v Paříži konal první oficiální Roland Garros (French Open).

Antuka v moderním světě a její výhody

Vzhledem k tomu, že antuka umožňuje lépe koordinovat rychlost a kontrolu hry, stala se postupně oblíbeným povrchem i pro další sporty, jako je softball, baseball nebo volejbal. Dnešní moderní antukové kurty jsou obvykle vyrobeny z vrstvy hrubého kamene nebo štěrku, které pokrývá jemná vrstva cihlového prachu.

Hlavní vlastnosti a přínosy antukového kurtu

Skvělá přilnavost: Antukový povrch je měkký a pružný, což umožňuje hráčům přesnější a celkově lepší pohyb po kurtu.
Nižší riziko zranění: Díky své pružnosti a měkkosti snižuje antukový povrch riziko zranění, zejména při pádech a sklouznutích.
Dobrá absorpce šoku: Antuka dokáže absorbovat rázy a vibrace, což efektivně snižuje namáhání kloubů a svalů hráčů.
Pomalejší hra: Pro některé hráče může být pomalejší hra na antukovém povrchu výhodou, protože mají více času na reakci a pohyb. Díky pomalejší reakci míče na antukovém povrchu mají hráči více kontrolu nad jeho trajektorií a rotací.
Tradiční povrch: Antuka je tradiční povrch pro tenis, který má bohatou historii a pro své skvělé vlastnosti je oblíbený mezi hráči i fanoušky. Umíte si představit tenis bez typického hřiště?
Estetická hodnota: S výše uvedeným bodem se pojí také tradice, kdy typický kurt vytváří malebnou a atraktivní kulisu pro tenisové zápasy, což přispívá k příjemné atmosféře nejen na prestižních turnajích.
Sezonní univerzálnost: Antukové kurty je možné využívat prakticky po celou sezónu a za každého počasí, protože jsou vysoce odolné vůči různým povětrnostním podmínkám.

Hlavní vlastnosti a přínosy antukového kurtu | Blog | Sportovní podlahy Zlín

Antuka nové generace

Unikátní materiál PORPLASTIC REDCLAY PRO představuje revoluci ve světe sportovních povrchů pro venkovní i halové použití, který navíc nepotřebuje zavlažování. Jeho složení sestává z 30mm vrstvy cihelné drti, dále gumového granulátu, polyuretanového pojiva a křemičitého písku. Speciální skladba zaručuje vynikající skluz, odraz míče a minimální údržbu. PORPLASTIC REDCLAY PRO je možné instalovat na stávající povrchy bez nutnosti jejich odstranění.

Proč zvolit PORPLASTIC REDCLAY PRO:

  • Jedná se o zcela jedinečný druh antuky nové generace.
  • Díky speciální patentované technologii je vhodný pro venkovní i halové použití.
  • Varianta pro nafukovací haly nepráší, nevysychá a nepotřebuje kropení.
  • Je certifikován Mezinárodní tenisovou federací (ITF) s hodnocením 1 – velmi pomalý (slow).

Péče a údržba antukových kurtů

Aby byla zachována bezpečnost, estetická hodnota a plynulá hra, je třeba antukovému hřišti věnovat pravidelnou údržbu. Pojďme si představit pár tipů, jak o tento specifický povrch pečovat.

  • Pravidelné čištění: Antukový povrch je třeba pravidelně čistit od prachu, lístků a dalších nečistot, což zajišťuje skvělou kvalitu a zvyšuje životnost antuky.
  • Dostatečné zavlažování: Hřiště je vhodné pravidelně zalévat, aby povrch zůstal pružný a udržel si správnou vlhkost.
  • Rovnoměrné válcování: Povrch by měl být pravidelně upravován válcem, aby byl správně zhutněn a zajistily se optimální hrací podmínky. Upravování antukového povrchu válcem zajišťuje rovnoměrnou konzistenci a optimální hrací podmínky.
  • Průběžné opravy: Při vzniku děr, trhlin nebo nerovností je důležité provést rychlé opravy, abych se předešlo jejich rozšiřování. Jedná se o důležitý krok v rámci prevence vzniku větších škod a pro zachování bezpečnosti hráčů.
  • Pečlivá kontrola: Pravidelně kontrolujte stav antukového povrchu a provádějte preventivní údržbu, abyste předešli zbytečnému opotřebení. Kontrola stavu antukového povrchu a preventivní údržba jsou klíčové pro dlouhodobou udržitelnost a bezproblémové používání.

Pokud nemáte potřebné nástroje nebo zkrátka z nějakých důvodů nemáte možnost provádět péči o antukový povrch sami, povolejte na údržbu a opravy sportovní plochy specialisty. Důkladná péče zajistí, že antukový povrch bude dlouho sloužit a zachová si všechny své specifické vlastnosti.